DROBETA TURNU SEVERIN / COLEGIUL NAȚIONAL ECONOMIC „THEODOR COSTESCU” INTRĂ ÎN REABILITARE
![](http://www.gazeta-olteniei.ro/wp-content/uploads/2023/11/393916398_862314291923473_8359284227046015466_n-1024x682.jpg)
Am demarat lucrările pentru reabilitarea și modernizarea Colegiului Național Economic „Theodor Costescu”, o investiție extrem de necesară, având în vedere că aici își desfășoară activitatea aproape 1000 de elevi și profesori, iar clădirea, construită acum 60 de ani, nu a fost reabilitată niciodată.
Proiectul, în valoare de aproape 10 milioane de lei, fonduri din Planul Național de Redresare și Reziliență, va cuprinde :
- Izolarea termică a fațadelor și lucrări la partea de acoperiș a clădirii;
- Înlocuirea tâmplăriei de la uși și ferestre, cu una eficientă energetic;
- Modernizarea instalațiilor electrice, termice și sanitare;
- Corpuri de iluminat de tip LED;
- Lucrări pentru conformarea clădirii la cerințele ISU, respectiv instalație de detecție la incendiu, instalație de iluminat de siguranță și instalație de hidranți interiori și exteriori;
- Realizarea a două scări exterioare pentru incendiu și a unei stații de pompare;
Totodată, cu ajutorul panourilor solare și fotovoltaice, școala va deveni independentă în ceea ce privește mare parte din energia electrică și apa caldă.
La toate acestea se adaugă dotările necesare liceului: mobilier, echipamente digitale și materiale didactice, obținute printr-un important proiect, de 7 milioane de euro, cu ajutorul căruia toate unitățile de învățământ din municipiu vor beneficia de dotări noi.
![](http://www.gazeta-olteniei.ro/wp-content/uploads/2023/11/393939247_862314338590135_394901888677995128_n-1024x768.jpg)
Construim viitorul copiilor noștri prin cea mai bună infrastructură educațională. Continuăm investițiile în educație, deoarece avem nevoie de un sistem de învățământ de calitate, pentru a dezvolta o comunitate puternică.