FESTIVALUL MEDIEVAL AL CETĂȚII SEVERINULUI, EDIȚIA A VI-A
![](http://www.gazeta-olteniei.ro/wp-content/uploads/2022/10/306274161_620329942788577_2761119927486273529_n.jpg)
Istoria prinde viață pentru următoarele trei zile în municipiul Drobeta Turnu Severin.
Edilul severinean, Marius Screciu, spunea : “Astăzi, am declarat deschisă cea de-a VI-a ediție a Festivalului Medieval al Cetății Severinului care se va desfășura în perioada 9-11 septembrie.
Acest eveniment cultural va cuprinde, pe perioada celor trei zile, scenete de teatru, concerte de muzică medievală, expoziții, demonstrații ale ordinelor cavalarești și o magnifică punere în scenă a asedierii cetății Severinului de către o oștire condusă de Vlad Țepeș.
Invit toți severinenii și nu numai să se bucure de surprizele pe care le-am pregătit și de bogata noastră istorie și renume de poartă a latinității. Accesul în Cetate va fi gratuit pe parcursul desfășurării festivalului.”
![](http://www.gazeta-olteniei.ro/wp-content/uploads/2022/10/306342575_620330289455209_5702670973571526216_n.jpg)